Jdi na obsah Jdi na menu
 


american Qarter horse

13. 10. 2006

         American Qarter horse

Quarter, neboli americký kovbojský kůň, je první americké čisté plemeno. Je vysoký od 145 do 163cm. Hlavu má malou, širokou v čele a v čelistech, oči velké a výrazné, záď a nohy jsou dobře stavěné, osvalené a silné. Všechny nesmíšené barvy jsou povoleny. Všeobecně mají quarteři dobrou povahu, jsou nadprůměrně inteligentní, snadno se s nimi zachází, dobře se učí a jsou spolehliví.

Nádhernej hřebec Pure Dynamic

Pure Dynamic - QH


Pure Dynamic - fakt boží
QH je vynikající westernový kůň, jelikož je rychlý, má velice dobrou rovnováhu a jeobratný. Dovede bleskurychle zrychlit, změnit směr nebo zastavit.

QH na zadních

QH - bělouš

V Americe většinou nebyly dlouhé cesty, ani závodiště, proto se závodilo na krátkých tratích ve vesnicích, která obvykle měřila čtvrt míle (čtvrt = quarter). Kůň musel dosáhnout maximální rychlosti na krátké vzdálenosti. V těchto závodech vynikali hlavně tito koně a tak dostali jméno čtvrtkař (quarter) neboli čtvrtmílový kůň (quartr horse).

QH na zadnich

Historie: Jedno z nejstarších amerických plemen se začalo chovat na počátku 17.století ve Virginii, kam se dováželi koně španělští, berberští a jiní orientálci, kteří se křížili s různými anglickými plemeny. Plnokrevník tehdy ještě neexistoval. Brzy se zde vyvynul mohutně stavěný, zdatný, svalnatý a velmi rychlý kůň. Pracoval na polích i na dopravě dřeva, tahal povozy a pod sedlem se osvědčoval zvláště při práci s dobytkem. Ve volných chvílích pak bavil své majitele dostihem na čtvrt míle;podle tostal název quarter(jak jsem psala na začátku). Díky svým kvalitám se rozšířil po celém území USA a jako kovbojský kůň se stal nejpopulárnějším na světě. Jeho plemenná kniha má také největší počet zápisů. QH se kromě USA chová v dalších 40-ti zemích všech kontinentů.

QH na zadnich pri zapadu slunce

Popis:Sprinter mezi konmi dosahuje vysky 145 - 163cm a vyniká mohutnou plecí i zádí. Tělo je nejširší v místech kolenního kloubu. Krk je dosti dlouhý, pružný, nesmí být obloukovitý ani mít tukový hřeben. Kohoutek je vysoký a posunutý dozadu, hřeben silný, krátký, záď široká a hluboká. Velké oči na poměrně krátké hlavě stojí daleko od sebe, uši jsou pohyblivé. Hlava nasedá na krk v úhlu 45°. Žuchvy nesmějí být široké. kupodivu štíhlé nohy jsou suché, čisté, mají velmi kvalitní klouby a krátké spěnky. Povolená je každá čistá barva, nejoblíbenější jsou ryzáci.

QH černý a bílý

Původně všestraný kůň se stal specialitou při práci s dobytkem, protože má úžasný smysl pro rovnováhu, obratnost a cit se zacházení se zvířaty. Dnes se předvádí při rodeu a stále závodí na krátkých tratích. Je to oblíbený kůň pro terénní a rekreační jízdy.

QH v modrém

QH při práci

Sliding stop

A NAKONEC ZBARVENÍ KONÍ PLEMENE QH:

Zbarvení QH

Hollywoodské hvězdy AQH
Každý zná prestižní filmové ocenění Academy Avard. Málokdo však už zná Silver Spur Award, které vyhlašuje AQHA a je rovnocená tímto pro American Quarter Horse. Její počátek se datuje od roku 1991 a je to jedna z nejvyšších udělovaných cen, jakou mohou QH obdržet. Jako první tuto cenu obdržel Plain Justin Bar, terý hrál Cisca ve filmu Tanec s vlky po boku Kevina Costnera. Od té doby byli oceněni pouze dva koně v roce 1993 Gills Bay Boy známý jako "Scamper" a roku 1994 Docs Keepin Time známý jako "Black Beauty" (krasavec Beauty). Toto AQHA ocenění udělalo tyto koně populárnější než jejich lidské filmové partnery.

Plain Justin Bare
Plain Justin Bare

Tanec s vlky

Zbarvení: buckskin
Matka: Plain Pearl Bar
Otec:
Impressive Dan

Justin, jak je důvěrně přezdíván se nachází na Redstone Farm v Pilot Point v Texasu.


Docs Keepin Time

Film Krasavec Beauty

Krasavec Beauty

Foto z filmu

Obal
Poté, co hřebec skončil neúspěšnou dostihovou kariéru se tento hřebec naučil spoustu fimových
triků - vzpínání, kývání hlavou na souhlas, hrozit člověku apod. V jedné scéně byl Black Beauty uvězněn v hořící stáji. Docs Keepin Time byl natřen gelem, který zpomaloval účinky ohně a který ho chránil proti plamenům.
Dnes je tento hřebec Hollywoodským veteránem. Vystupoval však v reklamě na Bush Beer, zahrál si v rockovém hudebním klipu, zúčastnil se natáčení televizního seriálu Černý hřebec a zahrál si roli Gullivera ve filmu Roberta Redforda Zaříkávač koní.

Docs Keepin Time

Hightower (Pilgtim) a Rambo Roman (Rimrock)
Na jaře 1998 byl natočen jeden z nejlepších filmů o koních tohoto roku - film Roberta Redforda Zaříkávač koní, kde hrál, produkoval a režíroval. Při natáčení extrémních scén byli vyžadováni koně, kteří byli dobře trénovaní a seznámení s chaosem okolo flmování. Pro tento film bylo použito 17 Amerických Quarterů.
Hlavní roli Pilgrima hrál neregistrovaný Quarter jménem Hightower, zatímc
Pilgrimo další Quarter Rambo Roman, kterého sedlal Robert Redford (Tom Booker), hrál
roli Rimrocka. Rambo Roman je desetiletý valach po True Roman. Poté co na něm Robert Redford jeszdil byl prodán a on ho používal jako svého osobního koně po celou dobu natáčení.

Robert Redford